Bergslagsleden Ultra startar och slutar i Ånnaboda (ungefär 2 mil utanför Örebro). Banan består uteslutande av Bergslagsledens underbara stigsystem (orange ledmarkering). Det är tre olika distanser att välja mellan 45, 63 och 83km. Det är "reptid" för 83km så att alla ska hinna tillbaka innan det blir mörkt, sista målgång 19.00). Spänn bågen högt!
Bergslagsleden Ultra starts and ends in Ånnaboda (approximately 20km outside Örebro). The trail consists exclusively of Bergslagsleden's incredible trail system (orange trail markings). There are three different distances between 45, 63, and 83km. There is a time cut-off for the 83km course, so everyone can return before it gets dark, the last fini
Runner | Time | Race Score | Age | Gender | Nationality | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | BILLSTROEM Daniel | 4:28:21 |
Become an ITRA member for 8€ per year to unlock all your race statistics
+ |
38 | H | SWE |
2 | NILSSON Oscar | 4:31:57 | 32 | H | SWE | |
3 | BERGDAHL Camilla | 4:38:16 | 54 | F | SWE | |
4 | BARGHOLTZ Marcus | 4:47:02 | 33 | H | SWE | |
5 | BREDBERG Fredrik | 4:56:43 | 45 | H | SWE | |
6 | GUSTAFSSON Henrik | 4:58:38 | 36 | H | SWE | |
7 | ERLANDSSON Ia | 5:08:13 | 32 | F | SWE | |
8 | ROOS Hanna | 5:11:07 | 29 | F | SWE | |
9 | NILSSON Magnus | 5:14:15 | 57 | H | SWE | |
10 | KARLSSON Joel | 5:16:55 | 39 | H | SWE | |
11 | JENSLIN Cecilia | 5:25:09 | 44 | F | SWE | |
12 | ODENCRANTS Arvid | 5:26:40 | 34 | H | SWE | |
13 | ENGLUND Jimmy | 5:29:05 | 39 | H | SWE | |
14 | TRANK Olle | 5:29:26 | 42 | H | SWE | |
15 | KARLSSON Tomas | 5:35:23 | 53 | H | SWE | |
16 | FRITZSON Jonas | 5:40:20 | 55 | H | SWE | |
17 | HEDEN Per Magnus | 5:50:39 | 52 | H | SWE | |
18 | MORTENSEN Magnus | 5:53:31 | 30 | H | SWE | |
19 | OSKARSSON Tommy | 5:55:10 | 59 | H | SWE | |
20 | JANEGREN Anna | 5:56:50 | 41 | F | SWE | |
21 | JANEGREN Jonas | 5:56:51 | 44 | H | SWE | |
22 | TANGSTROM Filip | 5:57:18 | 35 | H | SWE | |
23 | SVENSSON William | 6:01:21 | 25 | H | SWE | |
24 | Axelsson Marcus | 6:05:29 | 26 | H | SWE | |
25 | CEDERMALM Oskar | 6:07:33 | 47 | H | SWE | |
26 | CASTILLA Tonny | 6:11:47 | 38 | H | SWE | |
27 | HOLM Johan | 6:12:22 | 51 | H | SWE | |
28 | JANSSON Mats | 6:14:06 | 51 | H | SWE | |
29 | DAHLIN Matias | 6:15:01 | 40 | H | SWE | |
29 | NYBERG Niclas | 6:15:01 | 41 | H | SWE | |
31 | THURFJELL Emil | 6:26:54 | 37 | H | SWE | |
32 | ALVBRANT Stefan | 6:28:49 | 46 | H | SWE | |
33 | NILSSON Mattias | 6:37:11 | 52 | H | SWE | |
34 | KRAGH Tommy | 6:48:46 | 47 | H | SWE | |
35 | LARSSON Johannes | 6:48:47 | 30 | H | SWE | |
36 | HANSSON Daniel | 6:48:51 | 44 | H | SWE | |
37 | KAMALI Palle | 6:49:23 | 47 | H | SWE | |
38 | ELOFSSON Jonny | 6:49:39 | 40 | H | SWE | |
39 | BJORNLUND Lina | 6:55:45 | 39 | F | SWE | |
40 | BLCHER Tord | 7:01:49 | 65 | H | SWE | |
41 | LILLHAGER Stefan | 7:06:22 | 47 | H | SWE | |
42 | NOREN Niklas | 7:06:23 | 50 | H | SWE | |
43 | LINDNER David | 7:07:56 | 48 | H | SWE | |
44 | NOPPA Erik | 7:18:29 | 39 | H | SWE | |
45 | BLOMQVIST Ulrika | 7:26:20 | 57 | F | SWE | |
46 | HOLMQVIST Tobias | 7:41:23 | 45 | H | SWE | |
46 | SKALIN Johan | 7:41:23 | 45 | H | SWE | |
48 | MAGNUSSON Marie | 7:59:09 | 41 | F | SWE | |
49 | ANDERSSON Perallan | 8:09:32 | 49 | H | SWE | |
50 | BERGQVIST Daniel | 8:24:04 | 48 | H | SWE | |
51 | VARLEY Simon | 9:05:43 | 47 | H | SWE | |
DNF | AHLGREN Rasmus | 24 | H | SWE | ||
DNF | BLOOM Simone | 25 | F | SWE | ||
DNF | BRORSON Lisa | 24 | F | SWE | ||
DNF | ERIKSSON Roland | 56 | H | SWE | ||
DNF | HOOKER Andrew | 50 | H | SWE | ||
DNF | KELLGREN Petter | 52 | H | SWE | ||
DNF | LINDHOLM Patrik | 43 | H | SWE | ||
DNF | NYLIN Emil | 35 | H | SWE | ||
DNF | SUNDIN Elisabet | 44 | F | SWE | ||
DNF | SVENSSON Anders | 45 | H | SWE | ||
DNF | Svensson Patrik | 39 | H | SWE | ||
DNF | WIDMARK Ola | 42 | H | SWE |